Szerokie sale wymagajÄ…ce dużego oÅ›wietlenia mogÄ… być projektowane jako jednotrakty z dwustronnym rozmieszczeniem okien . Może to mieć zastosowanie w projektowaniu sal zebraÅ„, sal gimnastycznych, i audytoriów itp. W budownictwie szkieletowym zamiast traktów wystÄ™puje tzw. siatka konstrukcyjna. SkÅ‚ada siÄ™ ona z szeregu sÅ‚upów, podciÄ…gów i żeber, które mogÄ… być ze sobÄ… różnie zestawione. W ukÅ‚adach statycznych budynków szkieletowych mogÄ… wystÄ™pować tzw. belki przewieszone (konsolowe). Wtedy rzÄ™dy sÅ‚upów znajdujÄ… siÄ™ w pewnym oddaleniu od Å›cian zewnÄ™trznych. UkÅ‚ady te dajÄ...
Grubości filarów wynikaj ą przede wszystkim ze względów archi tektonicznych oraz z właściwości wytrzymałościowych zastosowanego materiału. Możliwości techniczne zmniejszania przekroju filarów są duże, gdyż zaczynając od normalnej konstrukcji ceglanej na zaprawie wapienno-cementowej i wzmacniając odpowiednio klasę cegły i wytrzymałość zaprawy, można przejść do filarów betonowych, żelbetowych, a następnie stalowych, których wymiary będą mierzone w milimetrach. Pociąga to, co prawda, za sobą duże trudności konstrukcyjne, komplikuje wykonawstwo i zwiększa koszt budowy, lecz w wypadk...
Duńska firma architektoniczna Schmidt Hammer Lassen Architekci + Lund + Slaatto Architekci wygrali kompleks mieszkalny o łącznej powierzchni 52 863 m2 - Konstitucijos Avenue 21.
w Wilnie, stolicy Litwy.
Projekt jest owocem udanej współpracy z Oslo Lund + Slaatto Architects, strategicznym partnerem architektów Schmidt Hammer Lassen.
Klient zażądał od skandynawskich zespołów architektów zadania, które skłoniło Lund + Slaatto do zaproszenia schmidt młotek lassen do przyłączenia się do nich.
Opis architekta i więcej zdjęć po przerwie.
Projekt znajduje siÄ™ w szybko rozwijajÄ…c...